Blog

Zaskakujące spadki frachtu oceanicznego

W minionym tygodniu nadal malały ceny w umowach spotowych przewozów ładunków w kontenerach na liniach oceanicznych Azja – Europa i w piątek spadły do 908 USD/TEU (kontener dwudziestostopowy), tj. o 147 dolarów.
Tendencja ta zaskoczyła analityków i przypisywana jest mniejszemu popytowi w Europie. Stało to w opozycji do wzrostu produkcji w Chinach, przed zamknięciem zakładów w związku ze Złotym Tygodniem (Golden Week).
W transporcie na liniach Azja – Morze Śródziemne fracht zmalał o 120 dolarów, do 1237 USD/TEU.
W minionym tygodniu zmalała także wartość Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), do poziomu 997,25 USD/TEU, czyli o 71,9 dolarów.

Duże były także zniżki cen frachtu na liniach z Azji do portów USWC (zachodnie wybrzeże USA) – o 109 dolarów, do 2086 USD/FEU (kontener czterdziestostopowy). Te trzy kierunki żeglugowe mają łącznie połowę udziału w globalnych przewozach oceanicznych, przy czym linie Azja – Europa (Północna, w tym jedna pętla do Gdańska) oraz Azja – USWC po 20 proc.
Najwięcej przeceniono fracht w umowach spotowych na liniach Azja – USEC (wschodnie wybrzeże USA) – o 226 USD/FEU, który wyniósł 4298 USD.

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)

Top

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.


Top