Trasnport Morski jest obecnie najbardziej korzystnym a zarazem najbardziej popularnym rodzajem transportu. Jego największą zaletą jest możliwość przewozu niemal każdego gatunku towaru nie zależnie od jego rodzaju i rozmiaru. Jest dużo tańszą alternatywą dla transportu lotniczego. Jedynym mankamentem jest czas realizacji, który może potrwać nawet kilka tygodni.
Transport morski to nie tylko połączenia żeglugowe, ale również transport kontenerowy. W przypadku transportu kontenerowego można wyróżnić dwa typy ładunków – FCL oraz LCL. FCL (Full Container Load) to fracht morski pełno-kontenerowy, co w praktyce oznacza, że jest obsługiwany tylko przez jednego odbiorcę. Z kolei LCL (Less then Container Load) określa przewóz przesyłek drobnicowych. W tym wypadku wykorzystuje się jedynie część przestrzeni ładunkowej kontenera, co powoduje, że w jednym kontenerze mogą być transportowane towary będące własnością kilku podmiotów.
Każdy rodzaj transportu ma swoje wady i zalety. Transport pełnokonternerowy jest bardziej popularny ale za to droższy. Z drugiej strony przewozy drobnicowe to ekonomiczne, praktyczne i szybkie rozwiązanie w przypadku mniejszych przesyłek, które przebywają drogę morską w jednym kontenerze z innymi ładunkami. To wygodna opcja dla wszystkich, którzy nie chcą kupować całego kontenera, a jedynie jego część.

Top
  • Aktualności